Работят 26 000, а са необходими 55 000

 

Медицинските сестри поискаха по-високи заплати навръх професионалния си празник, а лекари предупредиха, че може да се стигне до фалити на болници. 

 

В момента средната работна заплата на медицинските сестри в България е 520 лв. 80% от тях обаче работят за по-малко. Затова и искането на съсловието е стартовото възнаграждения да стане поне три минимални заплати или и иначе казано – малко над 1000 лева. Проблем обаче се оказва не само финансирането. От няколко години в България има остър недостиг на медицински сестри. 

 

Даниела Райнова е старша сестра в детското отделение на Пета градска болница в София. Заплатата й е 510 лева. Тя разказва, че възнаграждението й не е увеличавано от 2008 година. Трудното свързване на двата края води и до принудата да се работи на няколко места. 

 

Не се увеличават и младите попълнения в отделението. Наскоро дипломирала се медицинска сестра не е кандидатствала за работа от много време. Малко над 26 000 са медицинските сестри, с които страната ни разполага. Техният брой обаче трябва да бъде поне 55 000

 

Проблем със заплатите на здравните работници има, призна и здравният министър Петър Москов. Сметките показвали, че средната работна заплатата на лекарите трябва да е 2500 лева, а на сестрите – 1000 лева. 

 

"Въпросът обаче е, че тези пари отиват другаде”, заяви Москов, а това „другаде”, по думите му, е администрацията на лечебните заведения. 

 

Междувременно директори на частни и общински болници продължават да негодуват срещу новата методика, по която Здравната каса ще плаща на лечебните заведения през тази година. Директори на болници настояват да се върне миналогодишния модел за финансиране, при който се плащаше за надлиминтна дейност, но само ако тя е била реална.

 

Утре Надзорният съвет на НЗОК ще решава за финансирането на болниците, които реално извършват спешна помощ, но са били ощетени от новата методика.