Арестувани бяха 14 души, сред които 7 от най-влиятелните фигури в организацията

 

Червен картон за ФИФА! Световната футболна централа беше разтърсена от огромен корупционен скандал. Арестувани бяха 14 души, сред които и 7 от най-влиятелните фигури в организацията. 

 

Това е най-големият скандал в историята на световната футболна федерация. Две отделни разследвания, на два континента тази вечер се опитват да стигнат до дъното на корупционните схеми във ФИФА – организацията, която контролира световния футбол.

 

Събуждане, каквото със сигурност не са очаквали. Така започна денят за няколко от шефовете на ФИФА в петзвездния им хотел в Цюрих. Персоналът на хотела използва бели чаршафи, за да скрие отвеждането на заподозрените в корупционна схема.  

Още по темата

 

Седем души са в ареста, сред тях и двама вицепрезиденти на ФИФА Джефри Уеб, който отговаря за Северна Америка и Карибите и уругваецът Еухенио Фигередо.

 

Според обвинителния акт арестуваните „са участвали в 24-годишна схема за лично забогатяване чрез корупция в международния футбол“.

 

Властите твърдят, че чрез комисионни и подкупи са раздадени повече от 150 милиона долара.
На пресконференция в Цюрих ръководството на ФИФА се опита да се изкара жертва.

 

„ФИФА е жертва в това разследване. Да, ФИФА е жертва. Федералните власти са тук и ние сътрудничим с тях. Предали сме им цялата информация”, заяви говорителят на ФИФА.

 

По същото разследване други четирима души вече са признали вината си. Това са шефове на маркетингови компании, които са раздавали подкупи и комисионни на футболни лидери по целия свят срещу подкрепа. 

 

Властите в Цюрих сега разследват и начина, по който са определени домакините за световните първенства през 2018-а и 2022-ра година - Русия и Катар. Изборът на емирството, където температурите могат да достигнат до 60 градуса, повдигна съмненията още при обявяването му.

 

Но от ФИФА обявиха, че въпреки разследването и арестите първенствата остават.

 

Шефът на ФИФА Сеп Блатер не е сред арестуваните, но властите разследват и неговите действия. Арестите идват два дни преди организацията да преизбере Блатер за пети пореден път за неин шеф. Единственият му опонент в тази битка е принцът на Йордания Али бин ал-Хусейн, който определи днешния ден като тъжен за футбола. 

 

„Прозрачност е дума, която използваме често. Сега е нужно да я приложим и аз бих желал да гарантирам, че това ще се случи. Не трябва да има нищо, което да крием. Трябва да върнем доверието в организацията”, заяви Али бин ал-Хусейн.

 

Преди дни в интервю за Си Ен Ен аржентинската футболна легенда Диего Марадона обвини Блатер в корупция.

 

„Това е една мафия, маскирана като ФИФА. Защото плъховете могат да пропълзят навсякъде на света, той е президент на ФИФА”, заяви Марадона.

 

Това разследване на ФБР продължава няколко години. Последният прокурор в Бруклин, който го е наблюдавал, сега е министър на правосъдието. Това е Лорета Линч и за нея това е най-мащабното обвинение откакто е на поста си.

 

Според обвинителния акт някои от предполагаемите престъпления са ставали на американска земя и са били използвани американски банки, за да се правят плащанията за предполагаемите подкупи и комисионни. Освен това потърпевши от решенията на ФИФА са били американските телевизионни мрежи, които са най-големите в света и плащат най-много за телевизионни права за първенствата.

 

 

А според редица коментари основният залог оттук нататък е ще останат ли домакинствата на Русия и Катар на следващите световни първенства. 

 

У нас арестите във ФИФА се приемат дори за закъснели. Че има корупция в световния футбол не е изненада, коментира бившият шеф на Българския футболен съюз Валентин Михов.

 

„Когато искаш да спечелиш един пазар,  навсякъде вървят комисиони”, заяви Валентин Михов.

 

Единственият български журналист,  интервюирал сегашният президент на ФИФА Сеп Блатер, смята, че арестите са заради предстоящия избор на шеф на организацията.

 

Това си е директен удар срещу Сеп Блатер, явно на много хора нервите не им издържат, че той търси пети мандат като президент на ФИФА. Той много дразни силни и влиятелни хора в световния спорт и големи държави като Щатите, както се вижда в момента”, коментира Атанас Караиванов.

 

Възможно е обаче атаката срещу ФИФА да има връзка и с избирането на Катар за домакин на световното през 2022-ра. 

 

„Какво световно първенство в Катар?! Какво е Катар? Футболът няма място там и това е свързано, разбира се, със сериозни парични постъпления в нечии джобове”, заяви Валентин Михов.

 

„При всяко положение някой стои зад тази атака. там, където е Блатер, винаги има много пари, а там, където има много пари, винаги има съмнения за корупция”, смята Караиванов. 

 

Дали вечно оцеляващият човек във ФИФА Блатер ще запази поста си на президент и след скандала, ще се разбере до дни. А арестите нямат български аналог според Валентин Михов. 

 

Не е равностойна дори скритата камера на покойния Иван Славков преди 11 години. През 2004 година журналисти от Би Би Си излъчиха скрита камера от преговори на Славков като шеф на олимпийския комитет. Съмненията бяха, че е лобирал Лондон да стане домакин на лятната олимпиада през 2012 година.

 

Година по-късно Батето беше изключен от Международния олимпийски комитет. Въпреки това, така и не бяха намерени конкретни доказателства дали е взимал подкуп.