Инспекторите от Държавната агенция за метрологичен и технически надзор започват проверки

По- строг контрол върху язовирите в България. Инспекторите от Държавната агенция за метрологичен и технически надзор започват проверки за състоянието на изкуствените водоеми у нас.  Те ще следят безопасни ли са язовирните стени и ще наказват стопаните при нарушения. 

 

Всъщност крайната цел на цялостния контрол е да се вземат всички необходими мерки, така че да не се стига до нови наводнения. Оттук нататък агенцията ще трябва да контролира безопасната експлоатация на язовирните стени и на съоръженията по протеженията на водоемите, а самите собственици ще трябва да наемат кадри с подходяща квалификация, които да поддържат съоръженията в изрядно и безопасно техническо състояние.

 

Язовирът край Панчарево е един от 190-те водоема, стопанисвани от „Напоителни системи”. Съоръженията там се следят всекидневно, за да не се стигне до преливания.

 

„На всички язовири имаме назначен експлоатационен персонал – имаме инженери с квалификация, извършват се прегледи”, заявява инж. Валентин Славов от „Напоителни системи”.

 

Специалисти, които да следят за безопасността на съоръженията, сега работят само на големите язовири. Изкуствените водоеми у нас са над 3 000, стопанисвани основно от 5-6 големи собственици. При по-малките – контрол почти няма.

 

„Не е достатъчно да имаме безопасни съоръжения – преливници, спускатели. Важно е да има отговорни лица, които да се съобразяват с предписанията”, заяви Валентин Чиликов от Държавна агенция за метрологичен и технически контрол.

 

Затова оттук нататък контролът върху язовирите поемат инспекторите от агенцията. А безопасното състояние на съоръженията трябва да поддържат оператори на язовирни стени, наемани от стопаните.

 

„Тоест ще следим за изправността на тези съоръжения, до колко те функционират нормално, до колко се експлоатират правилно, ще налагаме предписания при несъответствия”, допълни Чиликов.

 

Потенциално опасните язовири у нас са около 700. Над 100 от тях са в предаварийно състояние – със запушени преливници и нарушени стени.

 

„Повечето са собственост на малки общини и нямат възможност да поддържат квалифициран персонал за поддръжка на язовирите – инженери, техници, липсват им машини”, обясни инж. Славов.

 

Именно стопаните на тези водоеми най-вероятно няма да могат да отговорят на новите изисквания. Такива язовири може да бъдат и ликвидирани. Друг вариант е собственикът да даде на концесия водоизточника.

 

С промените се въвежда такса „Замърсителят плаща”. Така че всеки, който нарушава околната среда и замърсява водоемите, ще бъде санкциониран с глоба.