Как се крадат пари по европроекти, разкрива Марин Николов

 

Разследващият журналист Марин Николов тръгна по следите на общински далавери с европроекти в Червен бряг.


Екопътеката в местността „Калето” е завършена преди две години за близо 1 млн. лв. и финансирана от Европейския съюз под контрола на Община Червен бряг.


Камера за виртуална разходка в края на пътеката пък е отчетена за 30 000 лева. А още една камера, идентична с тази, по документи струва 22 000 лева.

 

 

В днешно време с лесния достъп до интернет, не  е трудно проверим цените на техника. Решаваме да видим колко е реалната цена на двете камери.

 

 

Въвеждаме модела и виждаме цената - малко над 240 долара. В друг сайт панорамната камера струва 350 долара. Намираме я на няколко места с различни цени, според разлики в параметрите - най-високата е 870 долара, но никъде я няма за 22 или 30 000 лв. Къде е изчезнала разликата в парите? Питаме кмета на отговорната за контрола община Червен Бряг.

 

Разликата между 400 долара и 30 000 лв. не мога да коментирам, защото не разбирам от камери. Това е проведено като открита поръчка. При нас идват определен N брой фирми, които кандидатстват с определени оферти. Ние не гледаме – не разследваме цените, които те са дали”, обясни кметът на Червен бряг Павлин Фиьовски.


За строителните работи около пътеката, общината с открита процедура е избрала друга фирма, но съвсем трета е работила по поръчката за над 700 000 лв. Фирмата на този човек – Анатоли Иванов, местен бизнесмен, който в последните години движи няколко предизборни кампании в града и неведнъж се явява като подизпълнител по добре платени европроекти в община Червен Бряг. Ето какво ни се случи, когато се опитахме да заснемем част от дейността му.

 

Още от тези и други горещи интервюта в Червен Бряг. Още за кметовете и бизнесмените, за изборите и за страха, очаквайте в неделя в "Разследване" след централните новини.

 

 

Повече по темата гледайте във видеото.