Колко здрава е държавната политика за пристрастените към алкохола?

 

В Деня на психичното здраве екип на „Събуди се” провери колко здрава е държавната политика за алкохолиците. Официална статистика за техния брой няма. Знае се само, че те са стотици хиляди и че голямата част от тях въобще не се лекуват. А когато все пак стигнат до психиатричното отделение, никой не  гарантира как ще излязат от него.

 

„Много ме боли, понеже обществото не разбира, че това е болест”, каза пред камерата на Нова алкохолик, пожелал да остане анонимен.

 

Той е един от редовните посетители на шесто мъжко отделение на Държавната психиатрична болница в Раднево. Споделя, че постъпва там, задържа се известно време трезвен, но после бяга и пак пие.


На площ от 300 декара, трудово-лечебното стопанство на болницата е осигурявало всичко - от храна до фризьорски услуги. Започва обаче реформа, несъстояла се вече 20 години. Според настоящите й стратези, проблемът на предната система е в изолацията на пациентите.


Зад дебелите стени се е оформил цял самодостатъчен мини град, имало е и намерение левът да се замени със собствена парична единица.


С децентрализирането на системата, нейните елементи остават задължителни. Но те така и не сработват отвъд пределите на разградения болничен двор. Оказват се буквално циментирани.  


Още по темата гледайте във видеото.