Специалистите са на различни мнения по въпроса

 

Решението на Конституционния съд да отмени здравната реформа се приема със смесени чувства както сред лекарите, така и сред пациентите. 

 

Засега е ясно, че продължаваме да се лекуваме по начина, по който го правихме досега. 

 

Според част от експертите хаосът в системата е неизбежен, защото новият ред на финансиране трябваше да влезе в сила след няколко дни.  

Още по темата

 

Според друга част от специалистите това е добре за пациентите, защото поне засега в историята остава желанието на министъра част от хората да изчакват, преди да влязат в болница. 

 

Снежана е със скъсан минискус. Постъпва в болницата вчера, а състоянието ѝ не налага спешна операция.

 

„Това не е животозасташаващо състояние, но е състояние, при което колкото по-рано се извърши такава една интервенция, толкова по-малко са последиците за човека”, обясни ортопедът д-р Динко Хубенов.

 

Затова той решава да я оперира веднага. 

 

Ако реформата беше влязла в сила, Снежана вероятно щеше да почака, защото не е спешен пациент. Отлагането по закон може да трае до 2 месеца. Достатъчно време, според лекарите, здравият крак да се превърне в протеза. 

 

„Ако не си свършим работата на време и тя стигне до изкуствена става, държавата ще се сдобие с поредния инвалид”, обяснява д-р Динко Хубенов.

 

Точно затова в тази болница приветстват решението на Конституционния съд. 

 

„Ние лекарите искаме да лекуваме и искаме да ни оставят да лекуваме, а не да ни регулират”, заяви директорът д-р Николай Болтаджиев. 

 

 С решението са съгласни и от пациентските организации. Нещо повече – оттам настояват министър Москов да понесе отговорност за създалата се ситуация. 

 

„През последната година и половина показа, че не става за администратор и ако има достойнство този човек, трябва да напусне системата”, заяви Иван Димитров от Националния пациентски форум. 


Проверката ни показа, че много от работещите в здравната система са учудени от решението на съда. Без изненада обаче го приеха юристите, които добре познават проекта на закона.

 

„В тези текстове са заложени продължителност, тежест на заболяването, острота.  Като юрист мога да кажа, че тези критерии не са легално дефинирани. Защото като лекар знам, че всяко заболяване може да промени своята продължителност, тежест и острота”, заяви адв. д-р Мария Петрова - специалист по медицинско право. 

 

И така след месеци обсъждане, засега сигурното е само едно – и за лекарите, и за пациентите всичко остава по старому.