48% от българите живеят с доход под 542 лв.

 

„Няма толкова голямо разделение на обществото в никоя държава-членка на ЕС. Над 35% бедност обикновено се свързва с африканската бедност. Освен че сме най-бедни, разделението на обществото между най-бедния и най-богатия е най-фрапантно. 48% от българите живеят с доход на глава от населението без да достигат 542 лв.”, коментира в студиото на „Събуди се” президентът на КНСБ Пламен Димитров.

 

От синдиката се обявяват за промени в четири закони, засягащи работниците, заплатите, гарантиране на вземането на възнагражданията при фалит на компанията.


„Това са хората, които живеят под прага на бедност. Друг е въпросът, че когато мерим България през някаква статистика, винаги получаваме грешни резултати. Причината – има много невидими фактори в нашето общество, които се извън всякаква статистика”, коментира президентът на КТ „Подкрепа” Димитър Манолов.

Още по темата


Мария Маринова е майка на 4-годишно момиче. След като майчинството й свършва започва работа в този магазин за детски играчки.


Уговорката ни когато започвахме беше такава нали че ще ни пуснат договори от Бюрото по труда по програма Младежка заетост но ни беше казано в рамките на 15-20 дни”, разказва Мария Маринова.


Тези 20 дни стават шест месеца. Шест месеца, през които Мария и колегите и работят без договори.


„Работихме с чужди имена, със страх. И така след около 6 месеца някъде подписахме договори и около 8 месеца близо 9 работихме по договора”, казва още Мария.


През декември обаче Мария се разболява. В начало ходи на работа болна, но състоянието й се влошава и личният лекар и предписва болничен.


„Обадих се, представих го и когато ми свърши лечението вкъщи, се върнах на работа. Беше ми казано, че трябва да си напиша молба за напускане”, спомня си Мария.


„Мария потърси нашето съдействие, притеснена от натиска който беше упражнен. След нашата консултация се оказа, че натиска започна да става все по-всекидневен, ежечасен. Тя е майка на малко дете ,която стриктно спазваше указанието и се придържаше към правилото, че трябва да спази закона, а не да се подаде на натиска на работодателя”, обясни Гинка Василева, председател на КНСБ-Добрич.


Работодателят на Мария не пожела да се срещне с екипа ни, отказа да запишем разговорът ин по телефона. Отрече да е оказван натиск върху Мария, а тя е напуснала по собствено желание. Всъщност договорът на момичето е прекратен по взаимно съгласие.


Колежките на Мария напускат работа  заедно с нея. По думите на синдикалният лидер на КНСБ  все по-често при тях постъпват сигнали като този на Мария.


Репортер: Мария Добрева